Kdo jsme - průvodci dětí

 

My, jako průvodci dětí, chceme být v pozici rádce a podporujícího partnera, který dítěti jako rovnocennému partnerovi pomáhá na jeho cestě objevování a učení se a projevuje maximální vstřícnost, otevřenost a trpělivost k dítěti.

Mgr. Sandra Černá
Koordinátor/Průvodce - asistent
 

Sandra absolvovala Filozofickou fakultu J. A. Komenského v Bratislavě, obor Slovenský jazyk a literatura a Sociální pedagogika.  Při studiu pracovala s dětmi se speciálními potřebami, kde využívala své znalosti fyzioterapie, kterou studovala na střední škole a kognitivního vzdělávání podle profesora Reuvena Feuersteina. Po studiu odjela do Anglie studovat angličtinu. Po roce odjela do Indie na půl roku a pak po měsíci v Himalájích, kde pod Annapurnou zanechala část sebe, se měsíc učila jezdit na vlnách a potápět v Kambodži a Thajsku. Po návratu působila kromě jiného jako učitelka literatury a anglického jazyka na gymnáziu na Slovensku. Pak několik let žila v Londýně, kde pracovala i jako učitelka angličtiny pro přistěhovalce a začala studovat a pracovat jako fundraiser a projektový manažer pro mezinárodní hudební festival v Londýně. Organizovala také výstavy současného vizuálního umění v londýnských galeriích. Dostala pozvání na stáž v umělecké organizaci v San Franciscu, kde strávila několik měsíců jako asistent programovému řediteli. Pak přišla nabídka ze Středočeského kraje SR na pracovní pozici kulturního manažera , kde počas svého působení vytvářela nový grantový systém na podporu kultury a umění. Po odchodu do ČR pracovala jako projektový manažer pro mezinárodní charitativní organizaci Sue Ryder International a koordinovala rozvojové projekty ve Východní Evropě, zejména v Albánii. Vzdělává se prostřednictvím nabídek členské ALMS podle příležitostí. Zastává funkci koordinátora aktivít LBDK,z.s. Je maminkou dvou dětí.

Tomas_fotka.jpg

Tomáš Kadlec

Průvodce

Tomáš je studentem třetího ročníku VOŠ pedagogické - Svatojánská kolej ve Svatém Jáně pod Skalou, kde v současné době bydlí na koleji. Jinak pochází z Plzně, a jeho oblíbeným místem je Šumava, kde tráví hodně volného času aktivním sportováním. V rámci praxe navštívil 9 mateřských škol a jednu družinu. Z toho absolvoval praxi v šesti různých lesních školkách. Také pomáhal při organizování Lesní olympiády a vedl outdoorový tábor ve Svatém Jánu pod Skalou. Preferuje zážitkovou pedagogiku a individuální přístup k dětem. Dělat průvodce v lesní školce je to, co by chtěl dělat jako svoje zaměstnání. Srdcem je sportovec a snaží se děti vést co nejvíce ke sportu a zdravému pohybu v přírodě. Kromě pedagogického vzdělání, je ještě vyučený kuchař, a rád s dětmi vaří. Také se zabývá zdravou výživou. Během studia na Svatojánské koleji úspěšně složil zkoušky z hry na piáno a pro zábavu hraje na šamanský buben. Také ho baví land art.

Lea Štochlová

Průvodce - asistent

 

Aktivita: hudební a tvořivá dílna

Lea vystudovala na VŠE v Praze diplomacii, a psychologii a sociologii, a  poté pracovala v marketingu velké mezinárodní firmy. Po narození dětí (má 3 syny) se však změnil styl i smysl jejího života a i to ji zavedlo k práci s dětmi, ke vzdělávání v této oblasti a v neposlední řadě k roli průvodce v LK Mohykáně v uplynulých letech. Absolvovala půlroční program pedagogického minima Provázet vědomě a odborně. Mezi její další zájmy patří osobní rozvoj, hudba, tanec, dřevořezba a další tvořivé činnosti. V rámci průvodcovství v lesním klubu nabízí dětem bezpečný prostor k seberozvoji, k poznávání a objevování, ve kterém podporujeme osobnost každého dítěte v její úžasné jedinečnosti, se vším, co jí bylo do vínku dáno. Inspirována mimo jiné respektujícím partnerským přístupem k dětem či prvky Waldorfské pedagogiky se zaměřuje na to, aby rostla nejen dětská mysl a tělo, podle jejích idividuálních potřeb v aktuální fázi vyvoje, ale zároveň se neopomíjel a v nemenší míře rozvíjel i jejich duch. S láskou předává dětem poselství, že příroda je moudrá a my můžeme plynout s ní v jejím přirozeném rytmu. 

S radostí, otevřeným srdcem, myslí a zdravým tělem se ze šťastných dětí stávají šťastní dospělí, kteří se neustále učí a tím rostou ... a my s nimi :-)

Peter Končula

Dobrovolník

  

Aktivita: rukodělné dílničky

Peter absolvoval ČVUT v Praze. Působil přes 20 let v armádě, kde zastával řadu funkcí, např. byl důstojníkem pro psychologické operace, náčelníkem centra pro podporu uživatelů armádního informačního systému atd. Věnoval se také výcviku psů, založil a vedl 2 výcvikové centra v Praze. Jejich hlavním cílem je, aby se majitelé naučili správně komunikovat se svými mazlíčky. Psy připravují na fungování v každodenním životě. Peter se hodně zaměřoval na práci s problematickými psy. 

Pak prožil transformační období, kdy jeho životní cesta nabrala úplně jiný směr. Po absolvování řady terapeutických a seberozvojových výcviků se posledních 8 let věnuje individuálním terapiím, masážím, práci s tělem a se sexualitou a organizuje dlouhodobé programy pro páry a životní partnery a další seberozvojové semináře. 

Hodně času nyní věnuje svým dvěma synům, manželce a rekonstrukci domku na Berounsku.  

 

www.peterkoncula.cz 

Zuzka fotka.jpg
Zuzka Medvecká 
Učitel lesní školy
Richard_foto.jpg

Mgr. Richard Černý

Ředitel/Průvodce/Učitel lesní školy

Aktivita: lesní tělocvik/trivium

Richard vystudoval tělocvik v Hradci Králové, předškolní pedagogiku v Berouně a stavárnu na Kladně. Přes Londýn a Žilinu se vrátil do Berouna. Pracoval mimo jiné jako divadelní technik, vychovatel ve vězení, obchodní zástupce, aby se vrátil k práci s dětmi. Ve Studánce je nejraději v přírodě (kde předává své zkušenosti ze skauta) a  na hřišti.  Rád objevuje nové cesty a provádí jimi předškoláky a školáky.

Karolina_foto.jpg
Karolína Tomašiková
Kancelář/Tvořivá dílna

Karolína žije od narození v Berouně, vystudovala střední školu s maturitou, obor Rodinná škola se zaměřením na ekonomicko-administrativní služby. V průběhu několika let pracovala střídavě vždy ve státní správě, nebo v sociální oblasti, ve které působila tři roky jako osobní asistentka zdravotně postižených dětí a rok jako pečovatelka v domově pro seniory. Absolvovala kurz pracovníka v sociálních službách a kurz podpory zavádění kvality sociálních služeb. Ve volném čase ráda čte, vyrábí různé dekorace, věnce, nebo vytváří minizahrádky v květináčích. Má ráda přírodu a procházky po zoologických zahradách, protože miluje zvířata a nejvíce svou jezevčici Dorotku a kocourka Flíčka.

45015718_10218061181743785_2013927516762

Radka Hauslerová

Asistent pedagoga

Aktivita: předškolní aktivity

Radka je studentkou VOŠP ve Svatém Janě pod Skalou, obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Vystudovala jsem SOŠ v Hořovicích, obor Ekologie a tvorba životního prostředí.  Má ráda pohyb (plavání, procházky, jízdu na kole, na kanoi, lezení) a pobyty v přírodě. Jejím koníčkem je Sportovní kynologie. Ráda by ve svém životě dělala něco, co má smysl proto si vybrala obor předškolní a mimoškolní pedagogika. 

P7112815.jpg
David Čuba
Kuchař - dobrovolník průvodce
 
Aktivita: hry v lese 

David vystudoval všeobecné gymnázium a má výuční list v oboru brusič skla. Také absolvoval kurz pracovníka v sociálních službách. Pracoval ve sklárnách Nižbor, potom v Jiné Kávě jako kuchař a asistent v socioterapeutickém týmu.

Mezi jeho zájmy patří: četba, výtvarné umění, historie, práce na zahradě, chůze lesem. Taky rád zajde na koncert.

Zuzka_edited.jpg
Zuzka Malá 
Průvodce - asistent

Zuzka pochází se severních Čech a do Berouna ji přivedla touha poznat kraj Oty Pavla, kde zjistila, že zde je to místo, kde chce žít.
Je vyučená cukrářka s maturitní nástavbou v oboru Restaurační a hotelový provoz. Láska k přírodě, dobrému jídlu a zdravému životnímu stylu ji provází prakticky celým životem. Ráda cestuje po koutech České vlasti. Od dětství jezdí na koni a preferuje principy přirozené komunikace s koňmi. Ve svém volném čase ráda sportuje, zejména běhá, boxuje, jezdí na in-line bruslích. Také ráda chodí se svými dvěma dětmi do přírody a snaží se jim předat co nejvíce zkušeností, aby i ony mohly s šetrností, láskou a úctou chránit naši planetu Zemi.
Toto poslání se jí zatím daří naplňovat přes lesní mateřskou školku Studánka a je pro ni velkou ctí, se tohoto malého-velkého ,,projektu" účastnit :) 

foto-LMS (2).jpg
Dana Rišková 
Průvodce/Kancelář

Dana pochází ze západní Šumavy. Je absolventkou ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Nyní žije v obci Ohrazenice u Jinec. Po škole pracovala jako au-pair nejdříve v Německu a poté v Anglii, po návratu do Čech několik let v cestovním ruchu. V roce 2012 odjela do Irska, kde studovala na Liberties college předškolní Montessori pedagogiku. Po ukončení studia pracovala jako pedagog nejdříve ve Waldorfské školce v Dublinu, poté dva roky v Montessori školce. Po návratu domů byla zaměstnána více než rok jako učitelka ve státní mateřské školce. Nyní dálkově studuje prvním rokem VOŠ pedagogickou ve Svatém Jáně pod Skalou. Dany snem je pracovat s dětmi alternativním způsobem. Má ráda přírodu, tanec, plavání, jógu a ráda poznává krásy české země. Aktivně hovoří anglicky a německy.

Zuzky největší zálibou je zalíbení v životě a v jeho poznávání. Pozorování přírody, dětí kolem ní, lidí, naslouchání, studium. A tak, i když po absolvovaní doktorského studia etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze opustila školní lavice, ptá se a přemýšlí dál. Jako adaptační specialista v mezinárodní firmě pracovala na předcházení a řešení konfliktů. V neziskových organizacích mapovala situace v různých společenstvích a navrhovala jejich řešení. Celou tu dobu pro občanské sdružení Technická přestávka, o.s. organizovala zážitkovo-vzdělávací tábory pro vysokoškoláky.
Ráda čte, poslouchá příběhy a hudbu, tancuje a zpívá. Ze všeho nejraději ale podporuje lásku k životu, k lidem a k lepšímu poznání všeho kolem nás.

Lenka fotka2.jpg
Lenka Malá
Dobrovolnice - školka/škola/ kancelář

Lenku, dobrovolnici, budete potkávat ve školce, jako pomocnici průvodců. Ve Studánce je díky projektu Evropský sbor solidarity v rámci programu Erasmu+.  Lenka pochází z Mostu a ve Studánce bude s námi na půl roku. Od března 2021 do února 2022. Lenka už má s dobrovolnictvím zkušenosti například v Německu, kde pracovala v zahradnictví. Lenku zahradničení baví a tak bude také pečovat o zahrádku v zázemí školky. Lenka bude pomáhat i v kanceláři. Lenka má ráda japonskou kulturu, učí se japonsky a také ráda čte manga.

image.jpg
MgA Karel Černošek
Učitel AJ - škola, školka

Velmi mne bavilo a inspirovalo vymýšlet kurzy a aktivity pro děti v rámci Prázdninové školy Lipnice, zejména kurzy GO pro začínající gymnazisty. Mám také zkušenost s učením anglického jazyka dětí ve věku 6 až 8 let na základní škole v Klánovicích. Opravdovou radostí pro mne byly nahrávky mluveného slova pro děti a mladistvé, hledání zajímavých titulů, výběr herců a zvukové i grafické zpracování. Produkoval jsem nahrávky jako Tracyho tygr, Škola malého stromu, Lichožrouti, Kouzelný kalendář, Kvak a Žbluňk, Straka v říši entropie a mnoho dalších. Pro různé cestovní společnosti jsem v angličtině realizoval speciální vzdělávací tůry po Evropě i České republice. Pro společnost Tauck jsem spoluvytvářel itinerář a aktivity několika různých rodinných tůr s názvem Bridges, ketrý spojuje několik rodinných generací při cestách po světě. Naposledy jsem učil angličtinu v Montessori základní škole Pivoňka v Chříči.