Kdo jsme - průvodci dětí

 

My, jako průvodci dětí, chceme být v pozici rádce a podporujícího partnera, který dítěti jako rovnocennému partnerovi pomáhá na jeho cestě objevování a učení se a projevuje maximální vstřícnost, otevřenost a trpělivost k dítěti.

Mgr. Sandra Černá
Koordinátor/Průvodce - asistent

 

Sandra absolvovala Filozofickou fakultu J. A. Komenského v Bratislavě, obor Slovenský jazyk a literatura a Sociální pedagogika.  Při studiu pracovala s dětmi se speciálními potřebami, kde využívala své znalosti fyzioterapie, kterou studovala na střední škole a kognitivního vzdělávání podle profesora Reuvena Feuersteina. Po studiu odjela do Anglie studovat angličtinu. Po roce odjela do Indie na půl roku a pak po měsíci v Himalájích, kde pod Annapurnou zanechala část sebe, se měsíc učila jezdit na vlnách a potápět v Kambodži a Thajsku. Po návratu působila kromě jiného jako učitelka literatury a anglického jazyka na gymnáziu na Slovensku. Pak několik let žila v Londýně, kde pracovala i jako učitelka angličtiny pro přistěhovalce a začala studovat a pracovat jako fundraiser a projektový manažer pro mezinárodní hudební festival v Londýně. Organizovala také výstavy současného vizuálního umění v londýnských galeriích. Dostala pozvání na stáž v umělecké organizaci v San Franciscu, kde strávila několik měsíců jako asistent programovému řediteli. Pak přišla nabídka ze Středočeského kraje SR na pracovní pozici kulturního manažera , kde počas svého působení vytvářela nový grantový systém na podporu kultury a umění. Po odchodu do ČR pracovala jako projektový manažer pro mezinárodní charitativní organizaci Sue Ryder International a koordinovala rozvojové projekty ve Východní Evropě, zejména v Albánii. Vzdělává se prostřednictvím nabídek členské ALMS podle příležitostí. Zastává funkci koordinátora aktivít LBDK,z.s. Je maminkou dvou dětí.

Tomas_fotka.jpg

Tomáš Kadlec

Průvodce

Tomáš je studentem třetího ročníku VOŠ pedagogické - Svatojánská kolej ve Svatém Jáně pod Skalou, kde v současné době bydlí na koleji. Jinak pochází z Plzně, a jeho oblíbeným místem je Šumava, kde tráví hodně volného času aktivním sportováním. V rámci praxe navštívil 9 mateřských škol a jednu družinu. Z toho absolvoval praxi v šesti různých lesních školkách. Také pomáhal při organizování Lesní olympiády a vedl outdoorový tábor ve Svatém Jánu pod Skalou. Preferuje zážitkovou pedagogiku a individuální přístup k dětem. Dělat průvodce v lesní školce je to, co by chtěl dělat jako svoje zaměstnání. Srdcem je sportovec a snaží se děti vést co nejvíce ke sportu a zdravému pohybu v přírodě. Kromě pedagogického vzdělání, je ještě vyučený kuchař, a rád s dětmi vaří. Také se zabývá zdravou výživou. Během studia na Svatojánské koleji úspěšně složil zkoušky z hry na piáno a pro zábavu hraje na šamanský buben. Také ho baví land art.

Lea Štochlová

Průvodce - asistent

 

Aktivita: hudební a tvořivá dílna

Lea vystudovala na VŠE v Praze diplomacii, a psychologii a sociologii, a  poté pracovala v marketingu velké mezinárodní firmy. Po narození dětí (má 3 syny) se však změnil styl i smysl jejího života a i to ji zavedlo k práci s dětmi, ke vzdělávání v této oblasti a v neposlední řadě k roli průvodce v LK Mohykáně v uplynulých letech. Absolvovala půlroční program pedagogického minima Provázet vědomě a odborně. Mezi její další zájmy patří osobní rozvoj, hudba, tanec, dřevořezba a další tvořivé činnosti. V rámci průvodcovství v lesním klubu nabízí dětem bezpečný prostor k seberozvoji, k poznávání a objevování, ve kterém podporujeme osobnost každého dítěte v její úžasné jedinečnosti, se vším, co jí bylo do vínku dáno. Inspirována mimo jiné respektujícím partnerským přístupem k dětem či prvky Waldorfské pedagogiky se zaměřuje na to, aby rostla nejen dětská mysl a tělo, podle jejích idividuálních potřeb v aktuální fázi vyvoje, ale zároveň se neopomíjel a v nemenší míře rozvíjel i jejich duch. S láskou předává dětem poselství, že příroda je moudrá a my můžeme plynout s ní v jejím přirozeném rytmu. 

S radostí, otevřeným srdcem, myslí a zdravým tělem se ze šťastných dětí stávají šťastní dospělí, kteří se neustále učí a tím rostou ... a my s nimi :-)

Peter Končula

Dobrovolník

  

Aktivita: rukodělné dílničky

Peter absolvoval ČVUT v Praze. Působil přes 20 let v armádě, kde zastával řadu funkcí, např. byl důstojníkem pro psychologické operace, náčelníkem centra pro podporu uživatelů armádního informačního systému atd. Věnoval se také výcviku psů, založil a vedl 2 výcvikové centra v Praze. Jejich hlavním cílem je, aby se majitelé naučili správně komunikovat se svými mazlíčky. Psy připravují na fungování v každodenním životě. Peter se hodně zaměřoval na práci s problematickými psy. 

Pak prožil transformační období, kdy jeho životní cesta nabrala úplně jiný směr. Po absolvování řady terapeutických a seberozvojových výcviků se posledních 8 let věnuje individuálním terapiím, masážím, práci s tělem a se sexualitou a organizuje dlouhodobé programy pro páry a životní partnery a další seberozvojové semináře. 

Hodně času nyní věnuje svým dvěma synům, manželce a rekonstrukci domku na Berounsku.  

 

www.peterkoncula.cz 

Zuzka fotka.jpg

Zuzka Medvecká 
Učitel lesní školy

Richard_foto.jpg

Mgr. Richard Černý

Ředitel/Průvodce/Učitel lesní školy

Aktivita: lesní tělocvik/trivium

Richard vystudoval tělocvik v Hradci Králové, předškolní pedagogiku v Berouně a stavárnu na Kladně. Přes Londýn a Žilinu se vrátil do Berouna. Pracoval mimo jiné jako divadelní technik, vychovatel ve vězení, obchodní zástupce, aby se vrátil k práci s dětmi. Ve Studánce je nejraději v přírodě (kde předává své zkušenosti ze skauta) a  na hřišti.  Rád objevuje nové cesty a provádí jimi předškoláky a školáky.

Karolina_foto.jpg
Karolína Tomašiková
Kancelář/Tvořivá dílna

Karolína žije od narození v Berouně, vystudovala střední školu s maturitou, obor Rodinná škola se zaměřením na ekonomicko-administrativní služby. V průběhu několika let pracovala střídavě vždy ve státní správě, nebo v sociální oblasti, ve které působila tři roky jako osobní asistentka zdravotně postižených dětí a rok jako pečovatelka v domově pro seniory. Absolvovala kurz pracovníka v sociálních službách a kurz podpory zavádění kvality sociálních služeb. Ve volném čase ráda čte, vyrábí různé dekorace, věnce, nebo vytváří minizahrádky v květináčích. Má ráda přírodu a procházky po zoologických zahradách, protože miluje zvířata a nejvíce svou jezevčici Dorotku a kocourka Flíčka.

45015718_10218061181743785_2013927516762

Radka Häuslerová

Asistent pedagoga

 

Aktivita: předškolní aktivity

Radka je studentkou VOŠP ve Svatém Janě pod Skalou, obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Vystudovala jsem SOŠ v Hořovicích, obor Ekologie a tvorba životního prostředí.  Má ráda pohyb (plavání, procházky, jízdu na kole, na kanoi, lezení) a pobyty v přírodě. Jejím koníčkem je Sportovní kynologie. Ráda by ve svém životě dělala něco, co má smysl proto si vybrala obor předškolní a mimoškolní pedagogika. 

P7112815.jpg

David Čuba
Kuchař - dobrovolník průvodce
 

Aktivita: hry v lese 

David vystudoval všeobecné gymnázium a má výuční list v oboru brusič skla. Také absolvoval kurz pracovníka v sociálních službách. Pracoval ve sklárnách Nižbor, potom v Jiné Kávě jako kuchař a asistent v socioterapeutickém týmu.

Mezi jeho zájmy patří: četba, výtvarné umění, historie, práce na zahradě, chůze lesem. Taky rád zajde na koncert.

Zuzka_edited.jpg
Zuzka Malá 
Průvodce - asistent

Zuzka pochází se severních Čech a do Berouna ji přivedla touha poznat kraj Oty Pavla, kde zjistila, že zde je to místo, kde chce žít.
Je vyučená cukrářka s maturitní nástavbou v oboru Restaurační a hotelový provoz. Láska k přírodě, dobrému jídlu a zdravému životnímu stylu ji provází prakticky celým životem. Ráda cestuje po koutech České vlasti. Od dětství jezdí na koni a preferuje principy přirozené komunikace s koňmi. Ve svém volném čase ráda sportuje, zejména běhá, boxuje, jezdí na in-line bruslích. Také ráda chodí se svými dvěma dětmi do přírody a snaží se jim předat co nejvíce zkušeností, aby i ony mohly s šetrností, láskou a úctou chránit naši planetu Zemi.
Toto poslání se jí zatím daří naplňovat přes lesní mateřskou školku Studánka a je pro ni velkou ctí, se tohoto malého-velkého ,,projektu" účastnit :) 

foto-LMS (2).jpg

Dana Rišková 
Průvodce/Kancelář

Dana pochází ze západní Šumavy. Je absolventkou ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Nyní žije v obci Ohrazenice u Jinec. Po škole pracovala jako au-pair nejdříve v Německu a poté v Anglii, po návratu do Čech několik let v cestovním ruchu. V roce 2012 odjela do Irska, kde studovala na Liberties college předškolní Montessori pedagogiku. Po ukončení studia pracovala jako pedagog nejdříve ve Waldorfské školce v Dublinu, poté dva roky v Montessori školce. Po návratu domů byla zaměstnána více než rok jako učitelka ve státní mateřské školce. Nyní dálkově studuje prvním rokem VOŠ pedagogickou ve Svatém Jáně pod Skalou. Dany snem je pracovat s dětmi alternativním způsobem. Má ráda přírodu, tanec, plavání, jógu a ráda poznává krásy české země. Aktivně hovoří anglicky a německy.

Zuzky největší zálibou je zalíbení v životě a v jeho poznávání. Pozorování přírody, dětí kolem ní, lidí, naslouchání, studium. A tak, i když po absolvovaní doktorského studia etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze opustila školní lavice, ptá se a přemýšlí dál. Jako adaptační specialista v mezinárodní firmě pracovala na předcházení a řešení konfliktů. V neziskových organizacích mapovala situace v různých společenstvích a navrhovala jejich řešení. Celou tu dobu pro občanské sdružení Technická přestávka, o.s. organizovala zážitkovo-vzdělávací tábory pro vysokoškoláky.
Ráda čte, poslouchá příběhy a hudbu, tancuje a zpívá. Ze všeho nejraději ale podporuje lásku k životu, k lidem a k lepšímu poznání všeho kolem nás.

277706075_340522544805527_389488099994424085_n.jpg

İlknur Ayla Birinci
Dobrovolnice - Evropský sbor solidarity

image.jpg

MgA Karel Černošek
Učitel AJ - škola, školka

Velmi mne bavilo a inspirovalo vymýšlet kurzy a aktivity pro děti v rámci Prázdninové školy Lipnice, zejména kurzy GO pro začínající gymnazisty. Mám také zkušenost s učením anglického jazyka dětí ve věku 6 až 8 let na základní škole v Klánovicích. Opravdovou radostí pro mne byly nahrávky mluveného slova pro děti a mladistvé, hledání zajímavých titulů, výběr herců a zvukové i grafické zpracování. Produkoval jsem nahrávky jako Tracyho tygr, Škola malého stromu, Lichožrouti, Kouzelný kalendář, Kvak a Žbluňk, Straka v říši entropie a mnoho dalších. Pro různé cestovní společnosti jsem v angličtině realizoval speciální vzdělávací tůry po Evropě i České republice. Pro společnost Tauck jsem spoluvytvářel itinerář a aktivity několika různých rodinných tůr s názvem Bridges, ketrý spojuje několik rodinných generací při cestách po světě. Naposledy jsem učil angličtinu v Montessori základní škole Pivoňka v Chříči.

Hi! I’m Ayla. I’m 27 years old. I live in Sakarya/Turkey with my family. I'm an architect. I completed Primary School and High School in my town. In 2019, I graduated and obtained a Bachelor's degree in Architecture from Istanbul Technical University. In the future, I want to continue my studies in The Department of Architecture. In general, I'm a hardworking person and I work regularly for my goals. In the during time, I have joined many social and educational activities that develop my communication skills so far, so I can easily adapt to teamwork. I'm interested in creativity and cultures. I think getting to know the world improves our imagination, so I want to learn about different cultures. Thanks to all my experiences, I realized it is valuable to share our knowledge with others, so I decided to participate in volunteering project in LBDK,z.s. I think, I can support to children’s peace and motivation. We can organize creative workshops and other events together, this will strengthen our friendship. I can talk about Turkish culture and language to children. I hope everything will be fine. Best wishes, İlknur Ayla Birinci

 

Ahoj! Jmemuji se Ayla Birinci. Je mi 27 let. Se svou rodinou žiji v Sakarya/Turecko. Jsem architekt. Základní školu a střední školu jsem dokončila v mém městě. V roce 2019 jsem absolvovala a získala Bakalářský titul v oboru architektury na Istanbulské technické univerzitě. V budoucnu chci pokračovat ve studiu na katedře architektury. Myslím, že jsem pracovitý člověk a snažím se dosáhnout své cíle. V průběhu času jsem se připojila k mnoha sociálním a vzdělávacím aktivitám, které rozvíjejí mé dosavadní komunikační schopnosti, takže se mohu snadno přizpůsobit týmové práce. Zajímám se o kreativitu a různé kultury. Myslím, že poznávat svět zlepšuje naši představivost, takže se chci dozvědět o různých kulturách. Díky všem mým zkušenostem, jsem si uvědomila, že je cenné sdílet naše znalosti s ostatními, a tak jsem se rozhodla podílet se na dobrovolnickém projektu v LBDK, z.s. Myslím, že mohu podpořit dětský klid a motivaci. Můžeme spolu pořádat tvořivé dílny a další akce, to bude posilovat naše přátelství. Ráda budu s dětmi mluvit o turecké kultuře a jazyce. Věřím, že mně čekají hezké zážitky. İlknur Ayla Birinci

(překlad Google)